Ödüllerin Doğuşu

Oyunun Yıldızları, oyun dünyasında bulundukları alanlarda üstün performans gösteren farklı noktalardaki isimlerin elde ettikleri başarıları daha geniş kitlelere duyurarak onları onore etmeyi ve ödüllendirmeyi amaçlamaktadır.

Ödüller yıl içerisinde ulaştıkları hayranlarına sundukları performansları ile beğeni toplayan dijital oyun içeriği üreticilerinin, esporun yüksek rekabet ve disiplin gerektiren dünyasında sarf ettikleri eforla Türkiye ve ötesinde başarılara imza atan takımlar ve oyuncularının, oyun sektörünün farklı dallarında yükselen başarısına katkı sağlayan, sınırlarının genişlemesinde aktif olarak rol alan isimlerin bu alandaki başarılarının taçlandırılması hedefinin parçasıdır. Bununla birlikte aynı zamanda bu geleneksel kalıpların dışında yer alan ve giderek büyüyen dünyaya adım atan ya da atmayı arzulayan yeteneklere de ilham verme gayesini taşır.

Jüri ve Ödüllere Dair

Oyunun Yıldızları jürisi oyun dünyasında yıllardır görev almakta olan, hem Türk oyuncu topluluğunu hem de oyun dünyasındaki yayıncı, video içerik üreticisi ve espor alanındaki isimleri yakından tanıyan, uzun süredir bu alanlarda sayısız projeye imza atmış isimlerin bir araya gelmesiyle şekillendi. Adayların her biri bulundukları kategori için geçerli olan kriterlere göre değerlendirilir. Kategori adaylıklarının her biri kendi içinde diğer kategorilerden bağımsız olarak tekrar incelenir ve jüri tarafından o kategorinin belirlenmiş kural ve kriterleri göz önünde bulundurulur. Her jüri birbirinden bağımsız olarak hareket eder, oylama kısmında belirtilen şekilde kapalı şekilde oylarını kullanır.

Kurallar

Oyunun Yıldızlarına davet edilmiş adaylar, oyun sektöründe yer alan içerik üreticileri, espor takımları, esporcular, espor/gaming sektöründe profesyonel ya da amatör/gönüllü çalışanlardan oluşur.

Adaylıklar için değerlendirmeye alınan süreç Kasım 2019 ve Kasım 2020 arasını kapsamaktadır.

Oylama sırasında jüriler karar verme sürecinde kendilerine sunulan kural listesine göre hareket eder ve yayıncılar hakkında kendilerine iletilen briefleri inceleyerek nihai kararını verir.

Hizmet Onur Ödülü'nü kazananlar 1 yıl boyunca tekrardan aday gösterilmezler.

Aday seçimi sırasında birden fazla kriter göz önünde tutulmuştur ve bu kriterler ödül kategorilerine göre değişiklik gösterebilir:

2 veya daha fazla adayın oyları eşit çıkması durumunda, oy sayısı az olan diğer adaylar oylama dışı bırakılıp sadece eşit oya sahip adaylar tekrar oylanır.

Aday gösterilen kişi, kurum ve kulüpler ile ilgili üretilen kategori adaylıkları videolarında kendilerinden istenilen videolara yer verilir, kendileriyle ilgili video ve içerikleri iletmeyen adayların tanıtımlarında oluşabilecek yanlış ya da eksik bilgilendirmelerden Oyunun Yıldızları sorumlu tutulamaz.

Buradaki herhangi bir başka hak veya terimsel sınırlamadan bağımsız olarak, adaylar içerisinde bulundukları yasal süreçler, haklarındaki illegal süreçlerle bağlantılı soruşturmalar, adil olmayan ve etik dışı davranışlar, tehdit, şantaj, oylama süreçlerinin kaderini etkileyecek hareketler, ödüller hakkında karalayıcı ve asılsız iddialar gibi sebeplerle, Oyunun Yıldızları'ndaki adaylıklarından çıkartılabilirler.

Adaylar Oyunun Yıldızları'ndaki adaylıkların oylanması ve değerlendirme süreçlerine dair herhangi bir konuda Jüri üyeleri ile kontak kuramazlar.

Oyunun Yıldızları logosu ve görselleri değiştirilemez, izinsiz olarak reklam amaçlı olarak kullanılamaz.

Ödül Kazanan adaylar kazandıkları ödül heykelini bir yıllık süre zarfı içerisinde teslim almak durumundadır.

Oylama Kriterleri

  • Aday gösterildiği kategori ile uygun içerik üretimi
  • Teknik üretim kalitesindeki özen ve yaratıcılık
  • Orijinal içerik, yaratıcılık, etkileşim konusundaki performanslar
  • Sene içerisinde en az 100 yayın açmış olmak
  • Yükselen Yayıncı Kategorisindeki yayıncıların kariyeriyle ilgili çıkışı adaylık süreçlerini kapsayan son 1 yıl içerisinde yakalamış olması
  • Adayların ürettikleri içerikler bulundukları platformdan bağımsız olarak değerlendirilir
  • Espor ile ilgili kategorilerde yarışma, turnuva, liglerdeki derece ve performanslar göz önünde bulundurulur

Yukarıdaki kriterler ödülün bulunduğu kategoriye, gerektiğinde ayrı şekilde ele alınarak değerlendirme esnasında göz önünde bulundurulur.

Adayların tamamı seçilen 5 as aday ve halk oylamasından gelecek 1 adaydan oluşan listenin ardından belli olur.